Biografia Łukasz Federkiewicz "Kortez" ( ur. 1989-06-24 )

Kortez, właśc. Łukasz Federkiewicz (ur. 24 czerwca 1989 w Krośnie) - polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta, pianista oraz puzonista.

Życiorys

Ma wykształcenie muzyczne (w szkole uczył się gry na fortepianie i puzonie). Na gitarze zaczął grać w 2013 zainspirowany Clarencem Greenwoodem (alias Citizen Cope) i jego szczerym i naturalnym przekazem za pomocą piosenki gitarowej. W grudniu 2013 brał udział w precastingu do Must Be the Music. Tylko muzyka w Rzeszowie, ale nie przeszedł go, otrzymując dwukrotnie "tak" i dwa razy "nie" od jury. To wtedy wypatrzył go szef Jazzboya, czyli Paweł Jóźwicki. W kwietniu 2014 Kortez podpisał kontrakt płytowy, rozpoczął pracę z producentem i muzykiem Olkiem Świerkotem. Powstające utwory zostały zaprezentowane w styczniu 2015 kilku dziennikarzom, wśród nich Piotrowi Stelmachowi, który w radiowej Trójce zaczął grać budzący emocje utwór Zostań. W marcu 2015 wydano pierwszą EP-kę Korteza Jazzboy Session EP z utworami: "Zostań", "Joe" i "Co myślisz?". Na Listę Przebojów Trójki dostały się utwory: "Zostań" i "Od dawna już wiem", które przez wiele miesięcy znajdowały się w czołówce zestawienia. 25 września 2015 ukazała się jego debiutancka płyta Bumerang, wydana przez Jazzboy Records. 3 listopada 2017 ukazała się jego druga płyta Mój dom, natomiast 16 stycznia 2018 opublikowano minialbum Dobry moment, będący uzupełnieniem albumu Mój dom.

Mini dom - Foto i projekt: Agata Trafalska

Mini dom - JB 039 CD (CD / 2018)
Foto i projekt: Agata Trafalska

W 2018 wraz z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim nagrał singel "Początek" promujący dziewiątą trasę Męskiego Grania.

Życie prywatne

Kortez od dzieciństwa miał stały kontakt ze sztuką. Jego matka była malarką amatorką, ojciec grał w wolnych chwilach na gitarze. W rodzinnym domu w Iwoniczu, na Podkarpaciu, instrumentów było kilka (gitara, pianino, akordeon), a ciągnęło go do każdego. Później w szkole muzycznej w Krośnie uczył się grać na puzonie. W wywiadach i twórczości Kortez podkreśla silną więź z matką, która będąc w ciąży słuchała muzyki klasycznej, a potem wpływała na jego wrażliwość muzyczną, która już w szkole muzycznej przeniosła go do innego świata: "byłem człowiekiem, którego interesowała inna przestrzeń, miałem w d***e rzeczywistość".

Reklama*

* - Reklama daje żyć stronie, więc nie krępuj się i klikaj jeżeli interesuje Cię oferta.

W 2012 urodził mu się syn, któremu zadedykowany jest utwór "Joe". To wtedy porzucił pracę nauczyciela rytmiki w przedszkolu, która nie pozwalała utrzymać rodziny i podejmował się różnych prac fizycznych - pracował na budowie, w lesie, jako ochroniarz w Biedronce. 25 września 2015 ukazał się jego debiutancki album Bumerang, co sprawia, że, jak mówi sam Kortez, na razie może żyć z muzyki, ale gdyby to się zmieniło: trudno, znajdę inną pracę .

Reklama*

* - Reklama daje żyć stronie, więc nie krępuj się i klikaj jeżeli interesuje Cię oferta.

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Kortez

Reklama