Biografia Łukasz Feerkiewicz "Kortez"

Kortez, właściwie Łukasz Federkiewicz (ur. 24 czerwca 1989 w Krośnie) - polski muzyk pochodzący z Iwonicza. Jest kompozytorem, wokalistą, gitarzystą, pianistą oraz puzonistą.

Życiorys

Ma wykształcenie muzyczne (w szkole uczył się gry na pianinie i puzonie). Na gitarze zaczął grać w 2013 r. zainspirowany Clarencem Greenwoodem (alias Citizen Cope) i jego szczerym i naturalnym przekazem za pomocą piosenki gitarowej. W grudniu 2013 brał udział w precastingu do Must Be the Music. Tylko muzyka w Rzeszowie, ale nie przeszedł go, otrzymując dwukrotnie "tak" i dwa razy "nie" od jury. To wtedy wypatrzył go szef Jazzboya, czyli Paweł Jóźwicki. W kwietniu 2014 Kortez podpisał kontrakt płytowy, rozpoczął pracę z producentem i muzykiem Olkiem Świerkotem. Powstające utwory zostały zaprezentowane w styczniu 2015 kilku dziennikarzom, wśród nich Piotrowi Stelmachowi, który w radiowej Trójce zaczął grać budzący emocje utwór Zostań. W marcu 2015 wydano pierwszą EP-kę Korteza Jazzboy Session EP z utworami: "Zostań", "Joe" i "Co myślisz?". Na Listę Przebojów Trójki dostały się utwory: "Zostań" i "Od dawna już wiem", które przez wiele miesięcy znajdowały się w czołówce zestawienia. 25 września 2015 ukazała się jego debiutancka płyta Bumerang, wydana przez Jazzboy Records.

Życie prywatne

Kortez jest pracownikiem fizycznym, do jego zajęć należały lub należą m.in. praca na budowie, w lesie; uczył również rytmiki w przedszkolu. W wywiadach i twórczości podkreśla silną więź z matką, która będąc w ciąży słuchała muzyki klasycznej, jak i potem wpływała na jego wrażliwość muzyczną. Kortez ma siostry. Jest żonaty. Ma syna (ur. 2012) - to jemu jest zadedykowany utwór "Joe".

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Kortez

Reklama